یکی از تقسیم بندی‌های بسیار مهم فعل که در نظام قدیم و نظام جدید همواره مهم بوده و هست بحث  ثلاثی مجرد و ثلاثی مزید بودن فعل‌هاست.

داوطلبان کنکور و دانش آموزان دبیرستانی همواره با این موضوع دچار چالش و مشکل هستند و طراحان سوال امتحانات نهایی و کنکور سراسری نیز به طور کامل و مکرر از این موضوع استفاده می‌کنند.

پس بهتر است به طور دقیق دلیل این مشکل را ریشه یابی کنیم و در نهایت روش اصولی و درست آن را به سبک «آکادمی عربی» به شما بیاموزیم؛ لازم به ذکر است که در پایان این مقاله یک ویدئوی آموزشی برای یادگیری بهتر شما بارگذاری شده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • اهمیت ثلاثی مجرد و مزید در امتحانات تشریحی
  • اهمیت ثلاثی مجرد و مزید در کنکور سراسری
  • دلیل مشکل اصلی دانش آموزان با موضوع ثلاثی مجرد و مزید
  • روش اصولی یادگیری موضوع ثلاثی مجرد و مزید
  • روش اصولی تشخیص ثلاثی مجرد یا مزید بودن و تعیین باب فعل‌های مزید

اهمیت ثلاثی مجرد و مزید در امتحانات تشریحی:

اگر دانش آموز دهم هستید و این مقاله را می‌خوانید حتما می‌دانید که این موضوع مربوط به درس‌های 3 و 4 کتاب درسی شما می‌باشد و نیاز به توضیح بیشتری نیست که بدانید در امتحان ترم اول اصلی‌ترین بخش نمره امتحانی شما به این قسمت مربوط می‌شود و در امتحان پایان سال نیز قطعا بخش زیادی از نمره شما به  بخش ثلاثی مجرد و مزید اختصاص می‌یابد و موضوع ثلاثی مجرد و مزید هم در ترجمه و تغییرات معنای فعل‌ها و هم در قسمت قواعد از شما سوال خواهد شد.

اما اگر دانش آموز یازدهم و دوازدهمی هستید باید حداقل 2 الی 3 نمره از هر امتحان تشریحی خود را برای این موضوع قطعی بدانید که این مقدار معمولا فقط در قسمت ترجمه می‌باشد و در قسمت قواعد در امتحانات تشریحی یازدهم و دوازدهم از این موضوع سوال مطرح نمی‌شود.

تذکر: علاوه بر ترجمه فعل‌ها باید بدانید که موضوعاتی مثل اسم فاعل و اسم مفعول و تحلیل صرفی و… به طور غیر مستقیم به موضوع ثلاثی مجرد و مزید مربوط است.

اهمیت ثلاثی مجرد و مزید در کنکور سراسری:

اگر داوطلب رشته‌های غیر انسانی ( ریاضی – تجربی … ) هستید باید بدانید که در کنکور سراسری معمولا یک یا دو سوال از قسمت ترجمه، سه سوال در قسمت تحلیل صرفی، یک سوال به طور مستقیم، یک سوال در ضبط حرکات (علامت گذاری) یعنی مجموعا بین 5 تا 7 سوال به یادگیری موضوع ثلاثی مجرد و مزید بستگی دارد و برای رشته انسانی علاوه بر این تعداد، حدودا 5 سوال، به طور مستقیم یا غیر مستقیم در عربی اختصاصی به این موضوع مربوط است.

دلیل مشکل اصلی دانش آموزان با موضوع ثلاثی مجرد و مزید:

با تحقیقاتی که در آکادمی عربی روی این موضوع انجام دادیم به این نتیجه رسیذیم که دانش آموزان و داوطلبان کنکور به دلایل زیر با این موضوع مشکل دارند که حل همه این مشکلات با هم می تواند به طور کلی این مبحث را از نقطه ضعف به نقطه قوت شما تبدیل کند.

  • ضعف شدید اکثر دانش آموزان در شناخت ساختارهای مقدماتی فعل‌ها ( ماضی – مضارع – امر – نهی و …)

لازم است بدانید که دلیل اول گاهی اوقات از دید معلمان و اساتید هم پنهان می‌ماند در حالیکه ما به این نتیجه رسیدیم که بیش از 70 درصد مشکل شما در بحث ثلاثی مجرد و مزید به این موضوع مربوط است که ساختارهای ساده و ابتدایی فعل را نمی‌شناسید یا مسلط نیستید.

پیشنهاد ما به شما تماشای ویدئوی مبحثی ساختار مقدماتی فعل تراز پلاس است.

با ذکر مثالی ساده اهمیت این موضوع را برایتان مشخص می‌کنم.

فرض کنید قصد حل مسأله ریاضی دارید ولی برای انجام این کار جدول ضرب بلد نیستید، آیا امکان پذیر است؟

دقیقا به همین شکل اگر شما جدول باب‌های مزید را حفظ نباشید حتی در صورت بلد بودن ساختارهای مقدماتی فعل هم نمی‌توانید کاری از پیش ببرید.

  • تمرین کردن تشریحی و بررسی فعل‌های کتاب درسی.

روش اصولی یادگیری موضوع ثلاثی مجرد و مزید

طبق آنچه در قسمت قبلی گفته شد، برای حل اصولی این مشکل به طور خلاصه باید:

1) ساختارهای مقدماتی فعل را بشناسید و روی آن‌ها تسلط کافی پیدا کنید.

2) جدول باب‌های مزید را با تمام جزئیات حفظ باشید.

3) حداقل یک هفته هر روز تمرین کنید یا فعل‌های کتاب را بررسی کنید.

4) شروع به تست زدن کنید.

روش اصولی تشخیص ثلاثی مجرد یا مزید بودن و تعیین باب فعل‌های مزید

آخرین مرحله و یا به نوعی مهم‌ترین مرحله این است که بتوانید تشخیص دهید اگر فعل شما ثلاثی مزید است،  مربوط به کدام یک از باب‌های مزید است زیرا تعیین باب به ترجمه، سوالات قواعد و تعیین تعداد حروف زائد مربوط است که در اینجا برای یادگیری بهتر و کامل این روش ویدئوی زیر را مشاهده کنید و در پایان اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات همین مقاله با لبخند و علاقه جواب شما را می‌دهیم.

دانلود نمونه سوال عربی با جواب