یکی از اصلی ترین سوالات داوطلبان کنکور سراسری این است که « بودجه بندی کنکور سراسری » در درس عربی به چه صورت است و یا به عبارت بهتر از هر درس و هر بخش حدودا چند سوال خواهیم داشت ؟

( این مقاله توسط استاد مهدی ترابی و تیم تحقیقاتی آکادمی عربی تهیه و تنظیم گردیده است ، در صورتی که نقد یا سوالی دارید در قسمت نظرات کاربران این مقاله پاسخگوی شما خواهیم بود.)

ما در « آکادمی عربی » که « اولین مرجع تخصصی آموزش و تولید محتوا درس عربی » است در این مورد بررسی و تحقیق دقیقی انجام داده ایم که در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع و از تمام زوایا به موضوع « بودجه بندی عربی کنکور» بپردازیم.

البته قبل از هر چیز به این موضوع توجه ویژه داشته باشید که ، شاید به جرأت می توان گفت ، عربی تنها درس شما در کنکور سراسری است که نمی توان موضوعات تست ها را به طور کامل و دقیق جداسازی کرد ، زیرا اکثر موضوعات و مطالب به هم مربوط می شود و رشته ای نامرئی تمام مطالب درس عربی را به هم ربط می دهد، یعنی به بیان ساده تر ، توقعی که در درس های ریاضی و فیزیک و … از بودجه بندی موضوعی دارید ، کمی در مورد عربی غیر ممکن است ولی ما در این جا سعی می کنیم تا حد امکان این کار را برای شما به طور علمی و آکادمیک انجام دهیم.

بودجه بندی براساس کتاب درسی :

بررسی دقیق و تست به تست تیم تحقیقاتی آکادمی عربی در کنکورهای سراسری 98 و 99 که اولین کنکورهای نظام جدید هستند، نشان داد که تقسیم بندی سوالات به طور حدودی به صورت زیر است :

کتاب عربی دهم ( شامل ترجمه و معنی لغت و قواعد ): حدودا 35 درصد

کتاب عربی یازدهم ( شامل ترجمه و معنی لغت و قواعد ) : حدودا 30 درصد

کتاب عربی دوازدهم ( شامل ترجمه و معنی لغت و قواعد ) : حدودا 35 درصد

این تقسیم بندی براساس توزیع سوالات در تمام بخش های ترجمه و درک مطلب و تحلیل صرفی و قواعد انجام شده است.

و باز هم یادآور می شویم که مثلا سوالاتی مانند تحلیل صرفی مربوط به تمام قواعد های  هر 3 کتاب هستند و مجبور هستیم در بودجه بندی آن را جزء سوالات مشترک هر 3 کتاب در نظر بگیریم.

بودجه بندی براساس عنوان های اصلی در دفترچه کنکور سراسری :

در دفترچه کنکور سراسری ، زمانی که بعد از درس ادبیات ، به عربی می رسید عنوان های مختلفی مشاهده می کنید که در اینجا به معرفی هر یک از این عناوین و تعداد سوالات آن ها در دفترچه می پردازیم :

  • ترجمه و تعریب ( 10 سوال )

این قسمت که از نظر تعداد سوال پرحجم ترین قسمت عربی در دفترچه می باشد ( 40 درصد) ، شامل سوالاتی است که میتوان آن ها را در سه گروه زیر دسته بندی کرد :

الف) ترجمه تک عبارتی : یعنی شکلی از سوالات ترجمه که یک عبارت عربی در صورت سوال وجود دارد که باید از بین گزینه ها ترجمه صحیح آن را انتخاب کنید ،تعداد این مدل از سوالات ترجمه 7 تا یعنی (28 درصد) می باشد،که بهترین راه برای حل این سوالات استفاده از نکات ترجمه برای رد گزینه و یا مقایسه و پیدا کردن اختلاف بین گزینه ها می باشد.

ب) ترجمه چهار عبارتی ( عیّن الخطأ الصحیح) : در این مدل از سوالات ترجمه، در هر گزینه یک جمله عربی جداگانه داریم که ترجمه آن روبروی عبارت عربی آمده است،در کنکور سراسری حتما 2 سوال ( 8 درصد ) از این مدل داریم که معمولا به ترجمه کلمه به کلمه در هر گزینه نیاز دارید.

معمولا این مدل از سوالات وقت گیر است و داوطلبان آن را بی پاسخ رها می کنند ، ولی توصیه ما این است که کمی تمرین  در این مدل از سوالات و اطلاعات کافی و مطالعه در مورد فعل ها می تواند 8 درصد را به راحتی به کارنامه شما واریز کند.

ج) تعریب ( فارسی به عربی ):

در این سوالات ، صورت سوال یک جمله فارسی ( معمولا از عبارت های آشنای خود کتاب درسی) است که باید از بین گزینه ها عربی مناسب و صحیح آن را پیدا کنید ، فقط 1 سوال یعنی 4 درصد از مجموع قسمت ترجمه و تعریب مربوط به این مدل است و شاید به جرأت ساده ترین ، تعریب می باشد که حتما باید با مقایسه و اختلاف پیدا کردن بین گزینه ها ، تست را حل کنید.

بودجه بندی براساس موضوعات مهم  :

همان طور که در قسمت ابتدایی این مقاله گفتیم ، واقعا در درس عربی عنوان کردن اینکه کدام مبحث را بخوانید یا نخوانید کار راحتی نیست ، چون مباحث و موضوعات عربی به طرز عجیبی به هم مربوط هستن و در هم پیچیده اند ، ولی در اینجا می توانیم توصیه های خوبی در مورد اینکه کدام مباحث را حتما بخوانید و کدام مباحث را می توانید کنار بگذارید داشته باشیم :

  • موضوع « فعل» اساسی ترین بحث عربی نظام جدید است ( ساختارهای ساده فعل و ترجمه آن ها تا ساختارهای پیچیده تری مانند ثلاثی مجرد و مزید و معلوم و مجهول و … ) به هیچ عنوان با مبحث فعل شوخی نکنید ، هم در ترجمه، هم قواعد و هم تحلیل صرفی ، شدیدا به فعل نیاز دارید.
  • قواعد عربی دوازدهم « حال مفعول مطلق استثنا » را حتما بخوانید.
  • موضوع « اسم فاعل مفعول مبالغه تفضیل و اسم مکان» را حتما بخوانید.
  • موضوع عدد و معدود جزء مباحثی است که می توانید حذف کنید.
  • موضوع جملات شرطی جزء مباحثی است که در ترجمه و قواعد قطعا سوال خواهید داشت.
  • علاوه بر موضوعات قواعدی گفته شده تاکید داریم حتما معنی لغات کتاب های درسی رات بلد باشید . ( حتی در حد لغات آخر کتاب هم اگر بخوانید بهتر از این است که لغت بلد نباشید.)

در این مقاله سعی کریدم تمام سوالات احتمالی شما درباره موضوع « بودجه بندی عربی کنکور» را به طور کامل پوشش دهیم ولی اگر سوالی دارید که پاسخ آن را در مقاله بالا نیافتید می توانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخگوی شما باشیم.