خبر در جملاتی که اسم اشاره دارند چگونه تشخیص داده میشود؟

اکثر دانش‌آموزان همیشه به دنبال راه حل آسان برای پیدا کردن (خبر ) در جمله‌های اسمیه می‌باشند.

(پیشنهاد مطالعه: چگونه جمله اسمیه را از فعلیه تشخیص دهیم؟)

بنا‌براین این بار می‌خواهیم در آکادمی‌عربی استاد ترابی موضوع پیدا کردن خبر را در جملات دارای اسم اشاره به شما آموزش بدهیم.

در ادامه شما می‌توانید ویدئو مربوط به تست موضوع پیدا کردن خبر در کنکور سراسری را مشاهده نمائید.

حل یک تست با موضوع پیدا کردن خبر

ما هوالصحیح لتکمیل الفراغ لیکون الخبر الجملة الفعلیة «هؤلاءِ………یُؤدّبنَ الأولاد صغاراً.»

1)مَن                   2)معلّمات

3)الأُمّهات             4)هنَّ اللّاتی

در این تست از ما خواسته شده جای خالی را طوری پر کنیم که کلمه‌ای که در جای خالی قرار می‌گیرد، نقش خبر نداشته باشد و جمله فعلیه (فعل) بعدش نقش خبر بگیرد (یودبن خبر باشد)، برای حل این تست لازم است به نکته زیر توجه کنید:

نکته: هؤلاءِ اسم اشاره است و کلمه بعد از اسم اشاره اگر «ال»داشته باشد خبر نیست و امّا اگر کلمه بعد اسم اشاره «ال» داشته باشد خبر است.

پس با توجه به این نکته باید به دنبال کلمه‌ای باشیم که دارای ال باشد و نتواند نقش خبر بگیرد تا بتوانیم جمله فعلیه (فعل) بعدش را به عنوان خبر انتخاب کنیم.

در گزینه‌ی 3 چون اسم الامهات دارای ال است اگر در جای خالی قرار گیرد، طبق نکته‌ی گفته شده، نقش خبر ندارد و جمله فعلیه بعدش خبر می‌شود ولی اگر گزینه‌های دیگر را در جای خالی قرار دهیم نقش خبر می‌گیرند و جمله فعلیه خبر نمی‌شود.

لازم به ذکر است که اسم ال دار بعد از اسم اشاره در صورتی که یک اسم مشتق باشد نقش صفت برای اسم اشاره دارد و اگر اسم ال دار بعد از اسم اشاره، جامد باشد نقش عطف بیان برای اسم اشاره دارد که در عربی نظام جدید درباره نقش اسم ال دار بعد از اسم اشاره صحبتی نشده، بنابراین همین که بدانید کلمه ال دار بعد از اسم اشاره نقش خبر ندارد کفایت می‌کند.

نکته جالب دیگری که در این تست وجود دارد این است که اگر گزینه 1 یعنی اسم موصول (من) در جای خالی نقش خبر داشته باشد، جمله فعلیه بعدش جمله صله خواهد بود و باید بدانید که جمله صله در زبان عربی نقش به حساب نمی آید.

در گزینه 4 نیز به خاطر قرار گرفتن فعل بعد از اسم موصول (اللاتی) همین اتفاق رخ می‌دهد.

نکته دیگری که در مورد اسم اشاره جالب است بدانید این است که دو اسم اشاره « هولاء» و «اولئک» برای مذکر و مونث به شکل یکسان استفاده می‌شوند، بنابراین هولاء مومنات یا هولاء مومنین // اولئک مومنات یا اولئک مومنین همگی درست می‌باشد ولی اگر بخواهید اسم اشاره برای مفرد یا مثنی استفاده کنید، این اسم‌های اشاره براساس جنسیت متفاوت می‌باشد.

مثلا برای مذکر از ( هذا – ذلک ) و برای مونث از ( هذه – تلک ) استفاده می شود.

برای درک بهتر این توضیحات توصیه می‌کنیم ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

برای مشاهده محتواهای رایگان و اطلاع از جدیدترین اخبار آکادمی عربی، اینستاگرام آکادمی عربی رو دنبال کنید.