مهم ترین مباحث عربی برای کنکور

اطلاع داشتن از مهم‌ترین مباحث عربی کنکور یک مسیر روشن را برای درس خواندن دانش آموز مشخص می‌کند. دانش آموزی که برای کنکور درس می‌خواند باید برای خود هدف تعیین کند. برای مثال هدف گذاری کند که در کنکور بتواند به تمام سوالات ترجمه عربی به خوبی پاسخ دهد. خب حالا باید بداند با این تست‌ها، عربی کنکور را چند درصد خواهد زد. و از طرفی هم دانش آموزان وقتی مهم‌ترین مباحث عربی کنکور را بدانند با تمرکز و انگیزه بیشتری هر بخش را مطالعه می‌کنند.

یافتن مهم‌ترین مباحث عربی برای کنکور با بودجه بندی کنکور برای درس عربی رابطه مستقیم دارد. زیرا در بودجه بندی هر درسی در کنکور مشخص خواهد شد که هر مبحثی چند سوال در کنکور می‌آید. و هر چه تعداد سوالات در هر مبحثی بیشتر باشد، آن مبحث در کنکور از اهمیت بیشتری برخوردار است. بودجه بندی کنکور برای هر درس از طریق بررسی سوالات کنکور مشخص می‌شود. ما در ادامه به معرفی این بودجه بندی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید!

بودجه بندی عربی کنکور

بودجه بندی که ما آن را به شما معرفی می‌کنیم، در واقع بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید است. پس دانش آموزانی که قصد شرکت در کنکور سال 1401 و بعد از آن را دارند از این بودجه بندی استفاده کنند. همانطور که می‌دانید، یک بودجه بندی درس عربی برای نظام قدیم و یک بودجه بندی درس عربی برای نظام جدید وجود دارد. در ادامه هر دوی این بودجه بندی‌ها را آورده‌ایم.

بودجه بندی عربی کنکور نظام قدیم

8 سوال از 25 سوال عربی در کنکور نظام قدیم به ترجمه و تعریب اختصاص داشت.
4 سوال به درک مطلب عربی اختصاص داشت، که شما یک متن به زبان عربی را مطالعه کرده و با توجه به آن مطلب، به 4 سوال پاسخ می‌دادید.
2 سوال عربی کنکور نظام قدیم مربوط به حرکت گذاری (تشکیل) بود.
تحلیل صرفی در تست‌های عربی کنکور، 3 سوال را به خود اختصاص می‌داد.
در نهایت 8 سوال باقی‌مانده از 25 سوال عربی کنکور به قواعد درس عربی مربوط میشد.

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید

اختصاص تعداد سوالات به هر بخش در بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید را در ادامه به اختصار توضیح خواهیم داد.

  • ترجمه و تعریب: 10 سوال

  • مفهوم لغات: 1 سوال

  • درک مطلب: 4 سوال

  • تحلیل صرفی: 3 سوال

  • حرکت گذاری: 1 سوال

  • جمع مکسر – متضاد- مترادف: 1 سوال

  • قواعد: 5 سوال

جزئیات مهم‌ترین مباحث عربی برای کنکور

با توجه به بودجه بندی سوالات عربی کنکور در نظام قدیم و نظام جدید، متوجه می‌شویم که مهم‌ترین مباحث عربی کنکور به ترتیب به ترجمه و مفاهیم، درک مطلب، تحلیل صرفی و … اختصاص می‌یابد. برای داشتن یک درصد خیلی خوب در عربی کنکور لازم است از جزئیات مهم‌ترین مباحث عربی برای کنکور مطلع شوید.

این جزئیات به صورت زیر است:

ترجمه و مفهوم

از مهم‌ترین مباحث عربی کنکور، بحث ترجمه و تعریب است. آسان‌ترین بخش عربی هم هست. ما در یک مطلب دیگر بصورت کامل نحوه حل تست ترجمه عربی را توضیح داده‌ایم. برای مطالعه این مطلب بر روی چگونه تست ترجمه عربی بزنیم؟ کلیک کنید. شما با تسلط بر بخش ترجمه عربی و حل تمامی تست‌های این بخش، عربی را حدود 35 تا 40 درصد خواهید زد که درصد خیلی خوبی برای عربی است!

تحلیل صرفی اسم

منظور از تحلیل صرفی اسم، موضوعاتی همچون جامد یا مشتق بودن یک اسم، معرفه یا نکره بودن یک اسم، معرب و یا مبنی بودن یک اسم و موضوعات دیگر همچون شخص، جنس و شمار یک اسم می‌شود. شما با تسلط بر مباحث مختلف پیرامون اسم بر حل سوالات مختلف علی الخصوص سوالات مربوط به ترجمه تسلط خوبی خواهید یافت. برای آشنایی بیشتر با تکنیک‌های تست‌زنی تحلیل صرفی عربی کنکور، این مقاله را مطالعه کنید.

افعال در عربی

بعد از این بخش، میتوان گفت فعل‌ها مهم‌ترین مبحث کنکور هستند. در یک مطلب در رابطه با فعل‌ها بصورت کامل توضیح داده‌ایم که می‌توانید با کلیک بر روی افعال در عربی به آن مطلب دست یابید. در حالت کلی، موضوعات ماضی، مضارع و مستقبل بودن فعل، غایب، مخاطب و متکلم وحده بودن فعل، مونث یا مذکر بودن و در نهایت معلوم و مجهول بودن فعل از جمله مباحث مهم مربوط به افعال در کنکور است.

منصوبات در عربی

در زبان عربی منصوبات به مفاعیل (مفعول مطلق_ مفعول به)، مستثنی، منادی (فقط انسانی‌ها) و حال  تقسیم می‌شود.

سخن آخر

معرفی مهم‌ترین مباحث عربی کنکور به این معنا نیست که شما فقط این موارد را مطالعه کنید. پیشنهاد ما به شما این است که بر کل کتاب‌های عربی دوران دبیرستان تسلط کافی داشته باشید تا بتوانید درصد خیلی خوبی از سوالات را پاسخ درست بدهید. اما با تسلط بر مهم‌ترین مباحث عربی کنکور شما تا حدود 50 درصد می‌توانید عربی را در کنکور امتیاز بگیرید. که درصد خوبی برای این درس است. اما در هر صورت شما می‌توانید برای بالا بردن درصد درس عربی از امکانات مختلف و خدمات مختلف آکادمی عربی و کتاب‌های جامع دهم، یازدهم و دوازدهم مبتکران با تالیف استاد مهدی ترابی استفاده کنید.