روش مطالعه عربی کنکور و دبیرستان

یکی از اصلی ترین مشکلات دانش آموزان و داوطلبان کنکوری در درس عربی، این است که ، اکثرا نمی دانند « روش صحیح مطالعه عربی» چگونه است ، بنابراین قصد داریم در آکادمی عربی استاد مهدی ترابی ، اصولی ترین و علمی ترین روش مطالعه عربی کنکور و دبیرستان را در ادامه بیان کنیم.

بنابراین در این مقاله ، شما موارد زیر را خواهید خواند:

ــ روش خواندن عربی از صفر تا صد

ــ روش مطالعه عربی رتبه های برتر

ــ نحوه مطالعه عربی کنکور نظام جدید

_ مباحث مهم برای عربی کنکور

ــ روش مطالعه عربی کنکور و دبیرستان از صفر تا صد:

اکثر دانش آموزان تصور می کنند باید جزوه را یک بار روخوانی کنند و به محض فهمیدن جزوه ، وارد تست زمان دار شوند ، و زمانی که این کار را انجام می دهند ، چون روش غلطی به کار گرفته اند ، قطعا نتیجه خوبی هم به دست نمی آورند و با تکرار این روش غلط ، کم کم از عربی نا امید می شوند و آن را به حساب سخت بودن عربی یا ضعیف بودن خودشان می گذارند و عربی را رها می کنند ، در حالیکه انتخاب یک روش صحیح می تواند به هر دانش آموزی کمک کند تا از عربی نتیجه عالی به دست بیاورد که این روش صحیح شامل 5 مرحله زیر است :

1)مطالعه جزوه، درسنامه یا هر منبعی که دارید.

اگر این مرحله را به خوبی انجام دادید و احساس کردید که مطلب را متوجه شدید، اجازه دارید وارد مرحله بعدی شوید.

2)در این مرحله باید مطالب مرحله قبل را حفظ کنید.

هر چند بار که نیاز است تکرار کنید و تا زمانی که کاملا حفظ و مسلط نشده اید سراغ تست نروید، می توانید تست های حل شده در جزوه یا درسنامه را برای یادگیری بهتر حل کنید ولی سراغ کتاب تست نروید.

تذکر : برای اینکه مطمئن شوید مرحله 2 را به خوبی انجام داده اید، توصیه می کنیم که خودکار دست بگیرید و روی کاغذ هر چیزی که یادتان است بنویسید و سپس با جزوه مقایسه کنید تا بفهمید کدام قسمت ها را یادتان هست و کدام قسمت ها را فراموش کرده اید.

3)حالا می توانید سراغ کتاب تست بروید.

ولی فقط اجازه دارید 5 سوال را انتخاب کرده و به صورت تشریحی و به کمک پاسخنامه حل کنید، حتما باید در این مرحله هر 4 گزینه را با تحلیل کامل و به صورت تشریحی حل کنید و نوشته هایتان را با پاسخنامه مقایسه کنید.

تذکر :اگر در این مرحله احساس عدم تسلط دارید، برای زدن تست زمان دار عجله نکنید و باز هم این مرحله را تکرار کنید ، چون اگر بدون تسلط و موفقیت در این مرحله سراغ تست زمان دار بروید حتما ناامید خواهید شد.

4)الان زمانی است که شما مجاز هستید تست ها را به صورت تستی( بدون پاسخ تشریحی) بزنید، اما چطور ؟

باید از کتاب تستتان بازه های 10 تایی انتخاب کنید ، بدون نگاه به پاسخنامه و به صورت تستی حل کنید ،سپس حتما زمان بگذارید و صرفنظر از صحیح یا غلط بودن جوابتان، پاسخنامه را بررسی و مطالعه کنید و تا این کار را درست انجام ندادید ، بازه 10 تایی بعدی را شروع نکنید، پس از تکمیل فرایند 10 تایی اول، میتوانید 10 تای دوم را شروع کنید  و نهایتا 30 تست ( 3 تا 10 تایی ) در یک روز حل کنید. ( در این مرحله هم نباید زمان دار تست بزنید )

5)یک هفته تا 10 روز بعد ، حتما 30 تست قبلی را دوره کنید.

و دوباره کامل بزنید و حتما زمان بگیرید ( هر تست 45 ثانیه)

ــ روش مطالعه عربی کنکور و دبیرستان رتبه های برتر

جالب است بدانید که تمام رتبه های برتر ، دقیقا همین روش صفر تا صد را انجام می دهند ، ولی چون این دانش آموزان از سال های پایه ( قبل از کنکور) شروع به انجام دادن این کار می کنند ، در سال کنکورشان از این مراحل راحت تر و سریع تر نتیجه گیری می کنند و در حقیقت شما زحمت های قبلی آنها را نمی بینید و فقط نتیجه گرفتنشان شما را شگفت زده می کند و فکر می کنید آنها از شما با هوش تر هستند .

نکته فوق العاده مهمی که همه رتبه برتر ها انجام می دهند و به شما نمی گویند یا شما باور نمی کنید این است که آنها بیشتر از اینکه دنبالِ زدن تست های متنوع باشند ، دنبال تکرار و تسلط روی یک کتاب تست هستند و بعد از چند بار زدن تست های یک مبحث یا یک کتاب ، سراغ کتاب یا مبحث بعدی می روند.

و نکته پایانی ، آنها با عشق درس می خوانند نه از روی اجبار یا ترس معلم و مشاور و …

دلیل درس خواندن و هدف و آرزوهایتان را پیدا کنید و برایش بجنگید ، نتیجه خود به خود به دست خواهد آمد.

ــ نحوه مطالعه عربی کنکور نظام جدید

برای عربی نظام جدید، حتما حواستان باشد که علاوه بر روش مطالعه ای که در قسمت اول این مقاله گفتیم ، باید خیلی خیلی روی معنای لغات و ترجمه متن و تمرین های کتاب درسی تسلط داشته باشید، چون در عربی کنکور نظام جدید ، سهم ترجمه بیش از 50 درصد است و این به این معنی است که اگر روی کتاب درسی و معنای عربی هفتم تا دوازدهم مسلط نباشید، هر چقدر هم قواعد بخوانید و تست بزنید ، همیشه یه جای کار می لنگد و به اندازه تلاشتان نتیجه نمی گیرید.

_ مباحث مهم برای عربی کنکور

شاید به جرأت می توان گفت یکی از مهم ترین مباحث در عربی نظام جدید بحث فعل است که شما بخشی از آن را در دوره اول متوسطه( راهنمایی) و بخشی را در عربی دهم می خوانید.

برای یادگیری فعل، صرف کردن و حفظ کردن وبه طور کلی شفاهی کار کردن ، کمکتان نمی کند و باید دست به کار شوید و روش ساختن فعل ها و نحوه ترجمه آن ها را روی کاغذ و تشریحی تمرین کنید تا یاد بگیرید وگرنه با زدن تست نمی توانید تسلط کافی روی موضوع فعل پیدا کنید.