اگر الان داوطلب کنکوری هستید و یا در حال آماده سازی برای کنکور سال‌های بعدی می‌باشید، حتما یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های شما منبع مطالعاتی و تستی یا همان کتاب تست‌های استاندارد است.

شاید سوال ذهنی شما هم این باشد که بهترین کتاب تست عربی کنکور کدام کتاب است و یا آیا لازم است چندین کتاب تهیه کنیم، برای اینکه بتوانیم در درس عربی درصد بالایی در کنکور داشته باشیم؟

در این مقاله از آکادمی عربی سعی داریم ویژگی‌های یک کتاب تست و آموزش خوب عربی را بیان کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و در پایان اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات همین مقاله بپرسید تا بتوانیم کمکتان کنیم.

آیا هر کنکوری به کتاب تست و آموزش عربی نیاز دارد؟

کتاب تست جزء اصلی‌ترین نیازهای یک دانش آموز کنکور برای درس عربی می‌باشد زیرا درس عربی به خاطر ماهیت تمرین محور بودن نیاز به تمرین و تکرار مداوم دارد.

یک باور غلط درباره درس عربی!

بخش زیادی از دانش آموزان تصور می‌کنند با داشتن یک جزوه و مطالعه آن می‌توانند نتیجه خوبی در کنکور سراسری کسب کنند، غافل از اینکه عربی نیاز مبرم به تست زدن و البته تکرار تست‌ها دارد.

ساده ترین مثال این است که آیا ممکن است شما با داشتن یک کتاب آشپزی و مطالعه آن، به آشپز ماهری تبدیل شوید ؟ قطعا جواب منفی است زیرا برای کسب مهارت و تسلط و تخصص نیاز به تمرین عملی دارید و در درس عربی تمرین عملی همان تست زدن و تکرار آن است.

یک کتاب تست یا چند کتاب تست‌؟!

باور غلط دیگری که گریبان خیلی از دانش آموزان را در سال کنکور می‌گیرد و یا حتی خیلی از مشاوران کنکور توصیه می‌کنند این است که دانش آموز چند کتاب تست عربی تهیه و هر کدام را بعد از تمام کردن کنار گذاشته و سراغ کتاب بعدی برود که این باور صد در صد غلط است.

از آنجایی که بارها دانش آموزان از ما سوال کرده‌اند که آیا یک کتاب تست بخریم یا چند تا، در ادامه نظر استاد مهدی ترابی را با هم می‌خوانیم:

من بعد از بیست سال تدریس به عنوان متخصص این درس اعلام می‌کنم که برای بهترین نتیجه در این درس باید یک کتاب داشته باشید ولی تست‌های آن را بارها بزنید و تکرار کنید، در این صورت هم تست زده‌ایده و هم تسلط کافی برای بالا رفتن سرعت تست زنی  و غلط نزدن تست‌ها پیدا کرده‌اید.

بهترین-منابع-عربی-کنکور1401

بهترین کتاب تست عربی کنکور چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • درسنامه کامل:

بخش آموزش شامل آموزش کامل هر موضوع به همراه نکات و تذکرات باشد و ضمنا نمونه تست‌های حل شده داشته باشد.

 • بررسی کامل کتاب درسی‌:

فراموش نکنید که اصلی‌ترین منبع کنکور سراسری و امتحانات شما، کتاب درسی عربی است و کتاب کمک آموزشی که بررسی کتاب درسی نداشته باشد اصلا به درد نمیخورد، این بررسی کتاب درسی باید حتما موارد زیر را داشته باشد:

 • ترجمه خط به خط و کلمه کلمه کل کتاب درسی

 • حل تمرین‌های کتاب درسی

 • مترادف و متضادها

 • جمع‌های مکسر

این چهار مورد واجب است ولی اگر مواردی چون معرفی فعل‌های ماضی و مضارع و امر و نهی و مصدر هر درس و یا مثال‌های قواعدی موجود در متن هر درس را نیز داشته باشد می‌توان گفت منبعی کامل و بی نقص است.

 • در پایان هر قسمت خلاصه و جمع بندی داشته باشد:

این خلاصه‌ها برای مرور و جمع بندی قبل از آزمون‌ها بسیار کمک‌کننده است، البته این قسمت اگر نباشد هم مشکل زیادی ایجاد نمی‌کند زیرا خلاصه نویسی یا نمودار درست کردن چیزی است که شما خودتان هم می‌توانید انجام دهید.

 • تست‌های کامل و با کیفیت:

قطعا یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک منبع آموزشی خوب برای درس عربی این است که تست به تعداد کافی و کیفیت لازم داشته باشد.

{البته حواستان باشد باور غلط خیلی از دانش آموزان درباره درس عربی این است که کدام کتاب سخت ترین تست‌ها را دارد و ملاکشان برای انتخاب کتاب، سخت بودن سطح تست‌های کتاب است که متاسفانه باید بگویم این کتاب‌ها آن قدر از مسیر کنکور دور شده‌اند که دانش آموزان را بیشتر گمراه می‌کنند تا راهنمایی!!!

فراموش نکنید تست‌های عربی کنکور خیلی سخت نیست و نیاز به کتاب تستی دارید که اتفاقا در حد کنکور و سطح دشواری آن، شما را آماده کند نه بیشتر از کنکور!}

 • دسته بندی داشتن و تنوع تست‌ها:

 • تست معنی و تعریف لغت و مترادف و متضاد
 • تست ترجمه و تعریب
 • تست درک مطلب
 • تست ضبط حرکات و تحلیل صرفی
 • تست قواعد
 • تست‌های جدید کنکور سراسری
 • تعداد تست‌های هر درس:

بر اساس تحقیقات میدانی که ما در آکادمی عربی انجام داده‌ایم هر دانش آموزی برای تسلط بر هر درس از عربی دهم تا دوازدهم و نیز با توجه به برنامه هفتگی و ساعات مطالعه بین 150 تا 180 تست نیاز دارد و این تعداد استاندارد ترین تعداد تست هفتگی داوطلب کنکوری برای درس عربی است.

 • پاسخنامه کاملا تشریحی:

در صورتی که پاسخنامه کتاب تست شما کامل نباشد و تحلیل گزینه‌های نادرست نداشته باشد، بیشتر از اینکه به شما آموزش بدهد شما را سردرگم می‌کند و باعث دلزدگی می‌شود پس فراموش نکنید پاسخنامه فاکتور مهمی در انتخاب کتاب تست است.

بهترین کتاب برای عربی کنکور

در پایان برای اینکه موارد گفته شده را به خوبی درک کنید، سه فایل نمونه از کتاب‌های عربی جامع دهم مبتکران، عربی جامع یازدهم مبتکران و عربی جامع دوازدهم مبتکران را به صورت پی دی اف برایتان قرار می‌دهیم که بتوانید دانلود و استفاده کنید.

لازم به ذکر است که کتاب‌های جامع تک جلدی به خاطر محدودیت تعداد صفحات نمی توانند شامل تمام موارد بالا باشند و به همین دلیل نمونه‌هایی از کتاب‌های جامع پایه به پایه از انتشارات مبتکران برایتان انتخاب کردیم که موضوعات ذکر شده در مقاله را کامل مشاهده کنید.


برای دریافت پی دی اف فصل اول کتاب‌ها، روی نام هر کتاب کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید.

کتاب عربی جامع دهم مبتکران

کتاب عربی جامع یازدهم مبتکران

کتاب عربی جامع دوازدهم مبتکران