پس از پایان دوره ابتدایی و شروع متوسطه اول، یکی از چالش‌های اصلی دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها یادگیری زبان‌های خارجی مخصوصا زبان عربی است. زیرا به خاطر شرایط موجود در جامعه، اکثر دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها به یادگیری زبان انگلیسی روی خوش و علاقه‌مندی نشان می‌دهند ولی در مورد درس عربی شرایط کاملا متفاوت است و تازه با اهمیت آموزش عربی رو به رو می‌شوند.

از این رو در این مقاله از آکادمی عربی به عنوان «اولین مرجع رسمی و تخصصی آموزش درس عربی» و بهترین سایت آموزش زبان عربی، سعی بر این داریم که مشکلات موجود در مسیر آموزش عربی را بررسی کنیم و راه ‌حل‌های علمی و اصولی آن را به طور مرتب و طبقه‌بندی شده، خدمت شما ارائه دهیم.

اصلا چرا باید عربی بخوانیم؟

اصلی‌ترین دلایلی که برای آموزش عربی و یادگیری آن می‌توانیم ذکر کنیم، موارد زیر است:

  • عربی یکی از 6 زبان رسمی دنیا و زبان رسمی 25 کشور با جمعیت 470 میلیون نفر و جزء پرکاربردترین زبان‌های دنیا است.
  • عربی زبان دینی و آیینی مسلمانان ایران و جهان است.
  • عربی به عنوان یک واحد درسی از پایه هفتم تا دوازدهم باید یاد گرفته شود.
  • جزء مهم‌ترین و تاثیرگذارترین درس‌های کنکور سراسری است.
  • با توجه به آمیختگی تاریخی و مذهبی ایران و اعراب، بخش زیادی از گفتار روزمره و ادبیات ما به درک مفاهیم و کلمات عربی وابسته است.

ابزار یادگیری و آموزش زبان عربی چه چیزهایی هستند؟

همچون هرکاری، برای یادگیری زبان عربی اگر شما ابزار درست و پیشرفته در اختیار داشته باشید، قطعا مسیر یادگیری برای شما ساده‌تر و دلچسب‌تر خواهد بود و پیشرفت در یادگیری، باعث می‌شود با انگیزه‌ی بیشتری به کارتان ادامه دهید و آموزش عربی برایتان لذتب‌خش شود.

مهم‌ترین ابزاری که در آموزش عربی و یادگیری آن نیاز دارید، عبارتند از:

1- درک دلیل و چرایی یادگیری عربی:

تحلیل و بررسی این موضوع که اصلا چرا عربی می‌خوانید؟!

2- منبع آموزشی مناسب:

پیدا کردن منبع مناسبی که آموزش عربی را به صورت پایه‌ای و با رعایت پیش‌نیازها انجام دهد.

بیش از هر درسی، عربی نیازمند آموزش پله‌ای و مرحله به مرحله از صفر تا صد می‌باشد.

زیرا مباحث عربی کاملا به هم مربوط هستند و در کنار این ارتباط پیچیده، ریزه کاری‌ها و مفاهیم زیادی وجود دارد که اگر منبع آموزشی مناسبی نداشته باشید،

مسیر یادگیری برایتان بسیار سخت و غیر ممکن می‌گردد!

3- رفع اشکال به‌ موقع:

اشکالاتی که در مسیر یادگیری ایجاد شود، همچون گرهی است که جریان آموزش و یادگیری را قطع می‌کند و درصورتی که بتوانید به موقع و سریع این اشکالات را به کمک معلم یا فردی آگاه برطرف کنید، جریان آموزش
تداوم می‌یابد و به نتیجه دلخواه منتهی می‌شود. ولی در غیر این صورت و با بالا رفتن تعداد اشکالات برطرف نشده،

کم کم ادامه‌ی راه و انگیزه‌ی یادگیری شما در این درس خاموش می‌شود.

4- منبع تستی مناسب:

هیچ شکی نیست که بعد از فراهم شدن سه مورد بالا و شکل‌گیری مسیر درست یادگیری، برای تمرین و تسلط بیشتر، نیاز به کتاب یا منبعی مناسب دارید که بتواند الگوی یادگیری تئوری را به مهارت عملی مناسب تبدیل کند.

5- منبع مطالعه لغت و ترجمه:

باید بدانید که در عربی نظام جدید، اهمیت دانستن معنی لغت و ترجمه‌ی کلمات، به مراتب از عربی نظام قدیم بیشتر است و می‌توان این‌طور گفت که در عربی نظام جدید، حتی بخش زیادی از سوالات قواعد هم به کمک ترجمه و

معنی لغت به راحتی قابل حل است.

پس لزوم داشتن منبعی کامل و مورد اطمینان که «خط به خط» کتاب درسی را ترجمه کرده باشد، بیش از هرچیزی در نظام عربی نظام جدید به چشم می‌آید.

6- مراقبت و پیگیری توسط ناظر بیرونی ( پدر_مادر_مشاور_معلم و … ):

اصولا تمام انسان‌ها در کنار انگیزه، اراده و برنامه همواره در تمام امور نیاز به راهنما یا حتی مراقبی دارند که در

نقاط حساس، از بروز اشتباهات بزرگ و خروج از برنامه، جلوگیری کند و این امر در مطالعه منظم و تست‌زنی ادامه دار درس عربی بسیار اهمیت دارد.

«آکادمی عربی» به عنوان «اولین مرجع تخصصی آموزش عربی» مجموعه‌ی کاملی با عنوان «پکیج عربی جامع کنکور» برای آموزش عربی از پایه تا کنکور آماده کرده که علاوه بر اینکه کامل‌ترین مجموعه‌ی آموزشی عربی در کشور است، تنها محصول آموزشی است که تمام 6 مورد ذکر شده در مقاله فوق را برای درصد 100 عربی کنکور، یک‌جا فراهم نموده است.

برای آشنایی بیشتر با پکیج عربی جامع کنکور آکادمی عربی، ویدئوی زیر رو تماشا کن!