شاید اگر جزء آن دسته از دانش آموزانی هستید که به خاطر پایه ضعیف در درس عربی فقط می‌خواهید قواعد پر تکرار عربی کنکور را بشناسید تا با مطالعه و تمرین آن مباحث درصد قابل قبولی در درس عربی کنکور کسب کنید.

با تغییر عربی در نظام جدید نسبت به نظام قدیم مباحثی که به عنوان مبحث پرتکرار محسوب می‌شود هم دچار تغییراتی شده که در این مقاله می‌خواهیم به معرفی آن مباحث بپردازیم.

اگر می‌خواهید بودجه‌بندی کامل عربی کنکور را داشته باشید، مقاله کامل ترین بودجه بندی عربی کنکور از آکادمی عربی را بخوانید.

پر تکرار ترین مباحث بر اساس بودجه‌بندی عربی کنکور:

یکی از موضوعاتی که در کنکور نظام جدید نسبت به نظام قدیم تعداد سوالاتش افزایش یافت و نباید از آن غافل شوید موضوع ترجمه و تعریب است که به تنهایی 40 درصد کنکور را در درس عربی در بر می‌گیرد و شاید بیراه نباشد اگر بگوییم داوطلبی که درصد ترجمه را به طور کامل کسب کند به احتمال زیاد عربی بالای 70 درصد را در کارنامه‌اش خواهد دید.بنابراین از قواعد پر تکرار عربی کنکور است.

اگر می‌خواهید روش حل تست‌های ترجمه را یاد بگیرید حتما ویدئو و مقاله “در کنکور چگونه تست ترجمه عربی بزنیم“را در سایت آکادمی عربی ببینید.

پر تکرار ترین موضوعات قواعد عربی کنکور:

بعد از موضوع ترجمه که همیشه 10 سوال دارد، موضوعات قواعدی مهم و پرتکرار کنکور در درس عربی شامل موضوعات زیر است:

  • شناخت انواع ساختارهای فعل و به طور خاص باب‌های مزید

  • عدد (معنی عددها و اصلی یا ترتیبی بودن)

  • بحث نون وقایه

  • موضوع اسم فاعل و اسم مفعول و اسم تفضیل

  • جمله‌های شرطی (این موضوع هم در قواعد هم ترجمه همواره مورد سوال است)

  • حال و انواع آن

  • استثنا و حصر (جملات دارای الّا)

البته برای داوطلبان گروه انسانی علاوه بر موضوعات گفته شده که هم در عربی عمومی و عربی اختصاصی مورد سوال است، سه موضوع زیر هم همواره در عربی اختصاصی مطرح می‌شود:

  • منادا

  • اعراب اسم و خبر افعال ناقصه و حروف مشبهه و یا به عبارت دیگر طرز عمل نواسخ

توصیه آکادمی عربی

با اینکه در این مقاله به معرفی مباحث و قواعد پر تکرار عربی کنکور پرداختیم ولی در پایان لازم می‌دانیم توصیه‌ای کارشناسانه در اختیار شما بگذاریم که بسیار مهم و حیاتی است و البته شاید خودتان هم از آن آگاه باشید:

عربی به عنوان یک زبان غیر مادری کاملا به معنی لغت بلد بودن وابسته است و خیلی بدیهی است که اگر معنی لغت بلد نباشید با خواندن چند نکته یا قواعد و حفظ کردن آنها نمی‌توانید نتیجه مطلب کسب کنید و از طرفی در کنکور سراسری شما حداقل 2 سوال به طور مستقیم به شناخت لغت و معنی آن وابسته است (سوال تعریف لغت و مترادف و متضاد).

پس توصیه ما در کنار تمام موارد گفته شده این است که تا زمان دارید برای خواندن لغات کتاب درسی (تمرین ها و متن درس) اقدام کنید که این کار علاوه بر اینکه باعث می‌شود در سوالات معنی لغت و درک مطلب عملکرد بهتری داشته باشید، حتی می‌تواند در حل تست‌های قواعد هم کمک کننده باشد.

در این مقاله از آکادمی عربی قواعد پر تکرار عربی کنکور را باهم بررسی کردیم. امیدواریم که برای شما مفید باشد.